Laboratorija za razvoj i ispitivanja mehatronskih sistema na motorima
Oblast istraživanja
Mehatronski sistemi kreirani celovitim pristupom i sinergijom specifičnih znanja iz oblasti mašinstva i elektronike jesu sistemi koji dominiraju u izvođenju savremenih motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Skoro svaka upravljačka funkcija na motoru je danas realizovana primenom mehatronskog koncepta i otud se ovim sistemima u motoristici pridaje ogroman značaj i pažnja. Upravljanje sistemom za obrazovanje smeše, sistemom za natpunjenje i razvod radne materije motora, sistemima odgovornim za smanjenje emisije štetnih produkata sagorevanja (TWC, EGR, DPF, SCR,…), ali i sistemima za hlađenje i podmazivanje, realizuje se kroz primenu mehatronskog koncepta.
Delatnosti laboratorije su usmerene na istraživanja, razvoj i praktičnu primenu mehatronskih koncepata na motorima SUS kroz istraživanje, razvoj i praktičnu realizaciju:
- Komponenti mehatronskih sistema na motoru;
- kompletnih mehatronskih sistema;
- inovativnih upravljačkih algoritama specifičnih za procese na motorima SUS.
Saznanja i prototipske instalacije koje su rezultat istraživačkih aktivnosti ove laboratorije odlična su osnova za osavremenjavanje i unapređenje postojećih ali i razvoj novih mehatronskih rešenja ključnih za prevazilaženje problema i izazova sa kojima se suočavaju savremeni motori SUS.
Oprema i tehničke mogućnosti
Razvoju embedded softvera, kao ključnoj komponenti mehatronskih sistema u oblasti motora ali i šire (automobilski sektor, sektor teškog drumskog i železničkog transporta, građevinskih i poljoprivrednih mašina…), pridaje se poseban značaj. Saradnja na području obrazovanja ostvarena sa kompanijom ETAS omogućila je korišćenje vrhunskih softverskih alata u ovoj oblasti kao što su INCA, ASCET MD i ASCET SE.
U radu laboratorije je sveprisutna i upotreba softverskih i hardverskih rešenja kompanije NI, među kojima se ističe kompletno opremljena PXI hardverska platforma sa licenciranim kompletnim portfoliom LabView softvera. Laboratorija raspolaže i sa nekoliko različitih mikrokontrolerskih razvojnih platformi, mahom zasnovanih na Freescale/NXP rešenjima poput MC68332 i MPC565, podržanih licenciranim CodeWarrior razvojnim okruženjem.
Softverski i hardverski alati, na raspolaganju u laboratoriji, omogućavaju vršenje sofisticiranih eksperimenata i ispitivanja komponenti mehatronskih sistema u svim fazama razvoja uz primenu SIL, PIL i HIL koncepata.
Laboratorija za istraživanje i razvoj modela radnih procesa pogonskih sistema – Sinergija razvojnih softverskih okruženja ETAS – Freescale – CodeWarrior –Speeduino – DTA Fast – MegaSquirt – TunerStudio.
Laboratorija i studenti
Resursi laboratorije koriste se u nastavi na nivou Master i Doktorskih studija. Kroz predmete Mehatronika motora, Modelski zasnovan razvoj automobilskog softvera, Ispitivanje motora, Senzori i merenja pomoću računara i Oprema motora studenti kroz praktično rešavanje problema stiču znanja i veštine u korišćenju najsavremenijih softverskih i hardverskih alata u ovoj oblasti. Instalacije i oprema na raspolaganju su u prostorijama 40, 43 i 46 Katedre za motore.